3 sierpnia 2022
business-2717063_1280

Jak właściwie testować oprogramowanie?

Dobre oprogramowanie musi być wolne od błędów, często programy są bardziej skomplikowane i tworzone przez duże zespoły, dlatego też należy wprowadzić odpowiednie systemy, które testują oprogramowanie na każdym etapie.

Dzięki temu można wychwycić wszystkie niedociągnięcia na wczesnych etapach. Kiedy błąd zostanie szybko wychwycony, może zostać łatwo naprawiony, jeżeli jednak się to nie uda i pojawi się w czasie, kiedy prace są już bardzo zaawansowane ich usunięcie może być dość trudne. Ponieważ po usunięciu błędu należy sprawdzić czy kod nie zmienił się na tyle aby nie powodować kolejnych problemów. Dodatkowo trzeba pamiętać że w przypadku kiedy parce prowadzone są przez kilka zespołów łatwo może dojść do sytuacji że poszczególne elementy programu nie będą ze sobą współgrały. Oczywiście oprogramowanie można testować na wiele różnych sposobów, może być to przykładowo wyłapywanie błędów w kodzie, ale także błędów w funkcjonalności. Zazwyczaj prowadzone są testy ręczne, jak również automatyczne, które mogą emulować zachowanie prawdziwych użytkowników. Jednym z elementów rozwoju oprogramowania jest testowanie produktu, pod względem jakości i prawidłowego działania, dotyczy ręcznych testów.

code-820275_1280

W końcowej fazie pracy programiści sprawdzają poprawność programu, wprowadzając dane i obserwując wyniki.

Oczywiście ręczne testowanie, w przeciwieństwie do testów automatycznych, kładzie nacisk na znajdowanie błędów, które mogą wystąpić podczas codziennej pracy programu, z punktu widzenia użytkownika. Także w przypadku aplikacji mobilnych warto testować aby można być pewnym że wszystko działa prawidłowo. Oczywiście trzeba przeprowadzać testy wydajnościowe aplikacji, jest to szczególnie ważne aby sprawdzić działanie na różnych urządzeniach mobilnych. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju telefonów, które posiadają różną moc obliczeniową i różne ekrany, dlatego należy wszystko sprawdzić. Oprogramowanie nie może bowiem zbytnio obciążać urządzenia.