24 września 2022
geodeta-2

Jakie techniki wykorzystuje współczesny geodeta?

Geodeci mają obecnie do dyspozycji bardzo dużo specjalistycznego sprzętu. Dziś do określania lokalizacji można wykorzystać satelity i system GPS, który wskazuje dokładnie miejsce w którym się znajdujemy.

Działanie systemu opiera się na sieci satelitów, jeżeli jesteśmy w zasięgu przynajmniej trzech, wówczas będziemy mogli skorzystać ze sprzętu. Geodeta w swojej codziennie pracy określa granice działek, zatem może być to przydatny system. Dodatkowo w przypadku mapowana można wykorzystać nowoczesne systemy pomiarowe i informatyczne. Przygotowanie danych cyfrowych jest istotną częścią tworzenia map cyfrowych. Prowadzi to do wydajniejszej pracy z danymi przestrzennymi, można z łatwością wykorzystać do tworzenia dokumentów do postępowania administracyjnego lub do działań koncepcyjnych i planowania planów rozwoju. Dane umożliwiają modelowanie zjawisk i zdarzeń na danym obszarze. Innym narzędziem jakie wykorzystywane są w geodezji to fotogrametria czyli zdjęcia lotnicze, służy jako jedna z podstaw decyzji o terytorium. Dzięki teledetekcji planety dane satelitarne mogą posłużyć do uzyskania wielu interesujących informacji nie tylko o lokalizacji, ale także o stanie obiektu.

geodeta-1

Dane wyjściowe z obu metod są wykorzystywane jako podstawa do budowy specjalistycznych map cyfrowych. Zadaniem geodety jest planowanie i ustalanie faktycznych granic na działkach budowlanych, terenach miejskich i wiejskich.

Geodeta zatrudniony w urzędzie miasta lub gminy, dba o rozwój danej jednostki administracyjnej. Określa warunki zabudowy, zależnie od zachowania odległości od granicy działki. Jeżeli pomiędzy sąsiadami zatarta została granica, wówczas geodeta może ponownie określić granice działki. Geodeta zajmuje się aktualizowaniem mapy o wszystkie wymiary, odległości czy też dane właściciela. Oczywiście geodeci mogą posiadać swoje specjalizacje, niektórzy mogą specjalizować się w budownictwie wodnym, mogą pracować przy wyznaczaniu biegu i pogłębianiu kanałów, śluz, zapór wodnych. Inni znajdą zatrudnienie w górnictwie, gdzie należy przeprowadzić wszystkie badania dotyczące prac na dużych głębokościach. W swojej pracy geodeta wykonuje różne pomiary geodezyjne Kraków.