16 września 2021
rolnictwo-04

Dobrze znany mlecz polny to poważny chwast

Mecz polny jest bardzo często spotykanym chwastem do którego w wielu Polaków zdążyło się już przyzwyczaić. Jest on spotykany nie tylko na uprawach, ale też daleko poza nimi w związku z czym dla niektórych osób stał się on poniekąd elementem polskiej natury. Chwast ten występuje w gruncie rzeczy powszechnie zaś zaliczany jest do tak zwanych średnie wrażliwych.

Dlaczego należy wystrzegać się mleczy na uprawach?

Jest to rodzina chwastów posiadająca wieloletnią żywotność zaś wymagania dotyczące jakości gleby czy zawartości korzystnych w niej związków są przy niej relatywnie niskie. Ich rozwój jednak wymaga dużej ilości składników mineralnych w związku z czym obecność mlecza polnego stanowi dla upraw grożenie. W przypadku pełnego rozrostu roślina ta osiągnąć może nawet do półtora metra wysokości. Jest ona zaliczana do rodziny astrowatych. Napotkać na mlecz polny można zwykle w uprawach zbóż i roślin okopowych, które są przez niego zachwaszczone masowo. Jakkolwiek mlecz polny wydaje się rośliną, która nie przedstawia skojarzeń z poważnym zagrożeniem, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do jej prezencji, to w praktyce jednak aby pozbyć się jej negatywnego wpływu na uprawę konieczne jest zastosowanie oprysku chemicznego dedykowanego temu konkretnemu przypadkowi.

rolnictwo-03

Istnieją preparaty, które pozwolą skutecznie uporać się z tym zagadnieniem – są dostępne na rynku i przy ich wykorzystaniu będzie możliwe uzyskanie dobrych w tej sferze rezultatów. Jednym z sekretów minimalizowania szkód z którymi można się zetknąć w podobnych przypadkach jest zareagowanie na obecność takich roślin jak najprędzej po to, ażeby nie dać im okazji do ekspansji. Doskonały preparat wykorzystany odpowiednio wcześnie spowoduje, że mlecz polny nie będzie w dalszym ciągu stanowił zagrożenia dla możliwości prawidłowego wzrostu naszych upraw. To spowoduje, że będziemy mogli poświęcić uwagę innym zagadnieniom aniżeli denerwowanie się o los roślin ogołoconych z dobrej gleby przed nadmiar problematycznych chwastów.